Zapraszamy do składania propozycji referatów, posterów na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. Kształtowanie społecznych narracji: Ciało i sport w kontekście współczesnych badań, organizowaną przez Sekcję Socjologii Sportu, Sekcję Socjologii Ciała i Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Zakład Socjologii Sportu i Zdrowia Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-29 listopada 2024 r.

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej interesuje się rolą ciała i sportu w codziennym życiu. Ciało nie jest już tylko biologicznym  organizmem, ale także nośnikiem tożsamości, kulturowych wartości i norm społecznych. Sport natomiast, pełniąc funkcje zdrowotne, społeczne, rozrywkowe czy wychowawcze, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw zbiorowych oraz indywidualnych nawyków. W dobie mediatyzacji i cyfryzacji, sport i ciało stają się również głównymi tematami publicznych i prywatnych dyskusji, wpływając na to, jak postrzegamy siebie i innych. Stąd, istotne jest spojrzenie badawcze, teoretyczne i popularyzatorskie na kwestie związane z praktykami cielesnymi - czy to w życiu codziennym, czy zawodowym, czy sportowym. Jednakże nie tylko takie praktyki nas interesują. Konferencja ma na celu poszerzanie wiedzy w wielu aspektach związanych ze sportem, kulturą fizyczną, turystyką sportową, ciałem, tożsamościami, cielesnością czy relacją ciała do zewnętrznego świata.

Celem konferencji jest:
● Zbadanie, jak ciało i sport wpływają na konstrukcje tożsamości jednostkowych i zbiorowych
● Analiza roli mediów w kształtowaniu wizerunku ciała i sportu
● Dyskusja na temat wpływu polityki zdrowotnej na promocję aktywności fizycznej
● Przedstawienie psychospołecznych aspektów uczestnictwa w sporcie
● Zaprezentowanie nowatorskich metod badawczych i ich zastosowania w analizie społecznych aspektów ciała i sportu
● Zarysowanie społecznych i kulturowych narracji i ukazanie ich wpływu na postrzeganie ciała i sportu w różnych kontekstach społecznych
● Dyskusja dotycząca narracji na temat zdrowia i sportu oraz ich kształtowania w obrębie różnych kultur i społeczności

Konferencja ma również na celu zgromadzenie badaczy i praktyków z różnych dziedzin, aby wspólnie zastanowić się nad złożonymi relacjami między ciałem, sportem a społeczeństwem. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów, wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz zaprezentować badania własne.

Konferencja obejmuje następujące obszary tematyczne:
● Społeczna konstrukcja ciała i tożsamości
● Ciało, cielesność w społeczeństwie
● Ciało w praktykach życia społecznego
● Media i ich rola w kształtowaniu wizerunku sportu i ciała
● Polityka zdrowotna i jej wpływ na promocję aktywności fizycznej
● Wyzwania i kontrowersje związane z kulturą fitness
● Psychospołeczne aspekty uczestnictwa w sporcie
● Narracje o płci i seksualności w społeczeństwie, a zwłaszcza w sporcie
● Społeczna rola sportu w zależności od kultury odniesienia
● Rola sportu w obliczu cyborgizacji
● Badanie związku między sportem a polityką
● Etyka w sporcie: dylematy i wyzwania
● Wpływ sportu na rozwój społeczności lokalnych
● Kultura fizyczna a zdrowie psychiczne i fizyczne
● Strategie promujące aktywność fizyczną
● Wyzwania i bariery w sporcie
● Sport jako narzędzie do osiągania równowagi między życiem zawodowym a osobistym
● Zjawisko body positivity
● Rola mediów społecznościowych w promowaniu określonych wzorców ciała
● Stereotypy i mity obecne w sferze ciała i sportu
● Sport a zmiany klimatyczne
● Sport w obliczu zmian społecznych i kulturowych
● I inne mieszczące się w sferze ciała i sportu

Przewidywana jest możliwość aktywnego uczestnictwa w konferencji w jednym z trzech rodzajach sesji:

1. Sesja tematyczna z wygłaszanymi referatami – podczas sesji tego rodzaju uczestnicy i uczestniczki będą mogli zaprezentować 15 minutowe referaty, przede wszystkim z zakresu kierunków rozwoju socjologii ciała i socjologii sportu, a także teorii i metodologii badań w polu społecznych studiów na sportem i ciałem. Po prezentacji referatów przewidziana jest rozszerzona dyskusja z uczestnikami i uczestniczkami konferencji.

2. Sesja posterowa – obejmuje ona zaprezentowanie swojego projektu/wyników badań własnych w formie plakatu, z możliwością dyskusji z zainteresowanymi osobami. W ramach tej sesji możliwe będzie przedstawienie założeń projektu badawczego lub zaprezentowanie konkretnego zjawiska czy procesu z obszaru zainteresowań socjologii ciała i socjologii sportu.

3. Sesja młoda socjologia - obejmuje ona prezentacje badań, referatów młodych badaczy i badaczek (studentów/studentek i doktorantów/doktorantek) o tematyce związanej z socjologią sportu i/lub socjologią ciała.

Rada Programowa:
dr hab. Radosław Kossakowski, prof. UG
dr hab. Honorata Jakubowska, prof. UAM
dr hab. Wojciech Woźniak, prof. UŁ
dr hab. Przemysław Nosal
dr Natalia Organista
dr Agnieszka Maj
dr Jakub R. Stempień

Komitet Organizacyjny:
dr Dobrosław Mańkowski
mgr Julia Witkowska
mgr Stefan Biedronka

Zgłoszenia udziału w konferencji należy przesłać za pomocą formularza dostępnego pod tym linkiem w terminie do 30 września 2024 r. Informacja o przyjęciu zgłoszenia i jego zakwalifikowaniu do jednej z wyżej wymienionych trzech sesji zostanie wysłana do 15 października 2024 r.
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł. Natomiast opłata konferencyjna wynosi 100 zł dla osób o statusie studenta/studentki lub doktoranta/doktorantki. Obejmuje ona uczestnictwo w obradach konferencji, przerwy kawowe

Harmonogram:
● Termin nadsyłania abstraktów i preferowanej formy prezentowania: 30 września 2024 r.
● Powiadomienie o akceptacji: 15 października 2024 r.

Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: konferencja2024ug@gmail.com
Serdecznie zachęcamy do udziału i nadsyłania propozycji referatów. Razem stwórzmy inspirujące forum wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących ciała i sportu we współczesnym społeczeństwie!